1. poznać co najmniej 12 różnych rodzajów podłoża (np. trawę, piasek, asfalt, panele, kafle, dywan, wykładzina, żwir, ściółkę leśną, itp.)
2. zobaczyć co najmniej 12 różnych miejsc
Zgodnie z tą zasadą zabraliśmy ją w takie miejsca jak: las, rzeka, łąka, jezioro, miasto, weterynarz, inne mieszkanie, itp. Dodatkowo dzięki temu mogła z nami często jeździć samochodem co też jest ważną częścią socjalizacji.
3. poznać co najmniej 12 różnych dźwięków (np. dzwonek telefonu, dzwonek domofonu/do drzwi, dźwięk suszarki, pralki, miksera, czy odkurzacza, sygnał karetki, krzyk, odgłos spadających przedmiotów, itp.)
4. poznać co najmniej 12 różnych osób
Jest to bardzo ważna zasada. Pies w swoim życiu będzie mieć kontakt z wieloma osobami, począwszy od niemowląt a kończąc na starszych. Dlatego ważne jest przyzwyczajanie szczeniaka do niemowląt, dzieci, dorosłych kobiet i mężczyzn, osób starszych poruszających się o lasce czy na wózku. Ważne jest także poznanie przez psa osób: różniących się wyglądem (np. w okularach, kapeluszu, kapturze, ubranych na czarno, z brodą), różnie zachowujących się (np. pijanych, krzyczących, śmiejących się itp.), a także zapoznanie z weterynarzem.
5. poznać co najmniej 12 różnych przedmiotów
Będzie to np. papier, kamienie, przedmioty plastikowe i drewniane, itp. Można tu wymienić właściwie wszystko co pies znajdzie, w mieszkaniu i na spacerze.
7. poznać co najmniej 12 różnych sposobów dotykania przez różne osoby
Sami uczymy psa dotyku. Uczymy ją pokazywania zębów, czeszemy, dotykamy łapek, ogona, uszu nosa, wyciągamy śpioszki z oczu ;) Bardzo pomocni są znajomi, odwiedzający nas oraz dzieci. Każdy dotyka psa w inny sposób, głaszcze po brzuchu, głowie, karku, pysku, ogonie, itp.
8. poznać co najmniej 12 różnych szybko poruszających się obiektów/ludzi (np. rowerzyści, motocykliści, samochody, osoby na rolkach i deskorolkach, hulajnogach, biegający dorośli i dzieci, osoby na skuterach, itp.)
9. poznać co najmniej 12 różnych psów, w różnym wieku
Tutaj sprawa ma się trochę gorzej. W najlepszym okresie socjalizacji szczeniak nie ma jeszcze wszystkich szczepień (chodzi tu o szczepienia przeciwko parwowirozie) niezbędnych do kontaktów z innymi psami. Dlatego lepiej unikać psów "podejrzanych" błąkających się samotnie po ulicy. Karmen bawiła się z psami od znajomych i z rodziny, o których wiedzieliśmy, że są zdrowe. Trzeba uważać, ale całkowite odizolowanie psa także nie jest dla niego dobre.
10. być poddanym co najmniej 12 różnym wyzwaniom
Jeśli chodzi o tą zasadę to większość wyzwań pojawia się sama, np. zejście ze schodów lub wejście na schody, przejście pod lub nad jakąś przeszkodą, wejście do pudełka, itp.. Wyzwaniem może być także pierwsza kąpiel.
11. jeść w co najmniej 12 różnych miejscach i z 12 różnych rodzajów pojemników
Labrador od małego jest żarłokiem, więc jeśli chodzi o Karmen miejsce posiłku ani sposób podania nie miał dla niej znaczenia, więc tą zasadą akurat nigdy nie przejmowaliśmy się zbytnio.
12. zostać co najmniej 12 razy samemu
Jedna z najważniejszych rzeczy. Psy, które nie są nauczone zostawać w domu od małego stają się często niestety utrapieniem sąsiadów, szczekając bądź wyjąc pod nieobecność właścicieli. Pomimo tego, że jak przywieźliśmy Karmen do domu byliśmy na urlopie, wychodziliśmy codziennie na pół godziny, godzinę, a później 2 i 3. Przez pierwsze 2 tygodnie słyszeliśmy jak płakała i szczekała pod drzwiami przez chwilę. Teraz nie szczeka i nie płacze wcale.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz